map-2

NASELJA OPĆINE JELSA


Prikaz veće karte

informativno

Jelsa

 Jelsa, gradić i luka na sjevernoj obali otoka Hvara.

Gospodarska je osnova poljodjelstvo, vinogradarstvo, maslinarstvo, ribarstvo, brodogradnja, pomorstvo i turizam. Na regionalnoj je prometnici koja prolazi otokom. Sredinom XIX. st. isušeni su močvarni tereni oko obale, gdje se postupno izgradilo novo središte Jelse. S okolnim naseljima (Pitve, Vrisnik, Svirće) Jelsa je povezana lokalnim prometnicama, a brodskom vezom sa Splitom i Bolom na Braču..

Broj stanovnika prema današnjem popisu je 1.647 stanovnika.

      Do sredine 19. stoljeća Jelsa nije imala sagrađenu luku. Kuće su sezale sve do morskih hridi, a more je prodiralo duboko u polje čineći luku plitkom i močvarnom. Operativni dio jelšanske luke štite tri lukobrana: vanjski Điga (1907.) te dva unutarnja – s desne strane Pumpurela (1837. – 1881.) sa svjetionikom te Kanun (1868.) s lijeve strane. Krajem 16. stoljeća do početka 17.stoljeća uz Pumpurelu je obitelj Barozzi izgradila arsenal s malim škverom, brodogradilištem i skloništem za brodove (današnji restoran Arsenal). Izgradnja operativne lučke obale započinje podizanjem prvog dijela Pumpurele 1837. godine, a završava 1905.god. završetkom Velikog Novog mosta i pristaništa za parobrode i veće brodove. Nakon nekog vremena pokazalo se da luka nije dovoljno duboka i da zahtjeva promjenu odnosno pregradnju i čišćenje. Također je trebalo isušiti močvaru koja je bila izvor različitih zaraznih bolesti. Početkom 20. st. Izgrađeni su potoci od Svirača i Pitava, a na mjestu močvare uređen je park, izgrađeno parkiralište, podignuta općina, škola.... U ovom stoljeću jelšanska luka je poprimila i svoj današnji izgled.

galerija slika

Jelsine crkve i župni ured.

crkve

     crkva_svete_marije

Crkva - tvrđava Sv. Marije je iz 1331. godine. Prvobitna je ranogotička crkva. Zbog opasnosti od Turaka proširena je i fortificirana,a oko nje je izgrađen i obrambeni zid. Fortifikacija je napravljena prema Mletačkim propisima i spada u takozvani „europski“ tip tvrđava. Budući da je fortifikaciju i proširenje crkve napravila bratovština Sv. Fabijana i Sebastijana, crkva je po njoj dobila i ime koje je nosila sve do 2000. godine, a tada vraća svoj stari naziv – Crkva uznesenja Marijina. Danas župna crkva ima četiri kapele: dvije veće iz XVII. stoljeća i dvije manje iz XIX. stoljeća.U prvoj kapeli s desna nalazi se slika "Bogorodice i mučenje Fabijana i Sebastijana" flamansko-mletačkog slikara P. de Costera, a u prvoj lijevoj reljef Antonija Pora.                                                    U  unutrašnjosti crkve znatniju umjetničku vrijednost imaju: velika srebrna kandila iz 17. st. s grobovima donatora Barozzi, tabernakul u pobočnoj kapeli iz 17. st. i crni drveni križ na glavnom oltaru, dvije planite s figurama iz 15. st., mali gotički križ na kristalu. Jedna od najvrijednijih stvari je Bogorodičin drveni križ na glavnom oltaru donesen u 16. st. u povlačenju pred Turcima. Na spomen u obranu od Turaka, Velika Gospa je proglašena zaštitnicom mjesta,a na njen blagdan se slavi i dan naše općine.


Crkva Gospe od zdravlja

crkva Gospe od zdravlja

Na brežuljku Račić, s kojeg se pruža lijep pogled na luku i Jelšansko polje, nalazi se crkva Gospe od zdravlja. Sagrađena je 1535. god. kao zavjetno svetište protiv kolere. Crkva je dvaput dograđivana, a 1863. grade se zapadna lađa i zvonik. U crkvi se nalaze oltarna pala koju predaja pripisuje Palmi Mlađem (1544. - 1628.), dvije drvene skulpture iz XVIII. st. te vrijedna ikona u renesansnom okviru iz XVI. st.

Gospa od zdravlja zaštitnica je Jelse i okolnih mjesta od bolesti, pa se, poštujući višestoljetnu tradiciju, 21. studenog, na njezin dan, stanovnici središnjeg dijela   otoka okupljaju na službi Božjoj.


Trg i crkvica sv. Ivana

 

Najljepši renesansno-barokni trg. Na njemu je osmerokutna crkvica s kraja XVII. stoljeća. Crkva se odlikuje raznolikošću stilskih obilježja: gotike, renesanse i baroka.

Trg i ulice koje ga okružuju oblikovani su od XV. do XVII. stoljeća i predstavljaju arhitektonski najočuvaniji dio Jelse, zajedno s građanskim kućama građenima od XVI. do XX. stoljeća, s renesansnim luminarima i balkonima.   

Trg i crkvica Sv. Ivana

                                                 


Crkva sv. Mihovila

Na maloj uzvisini podno brežuljka Burkova nalazi se crkvica Sv.Mihovila

iz koje se pruža pogled na veliko polje i okolna brda. Crkvu Sv. Mihovila sagradila su 1463. godine u gotičkom stilu braća Radašinić, a u drugoj polovici XVIII. stoljeća braća Palaversić je proširuju dodavanjem novog oltara i zapadnog  pročelja u baroknom stilu.


Crkva sv. Roka

Prvi se put spominje 1601. godine, a građena je u drugoj polovici XVI. stoljeća. Crkva je nekoliko puta dograđivana i preuređivana s vidljivim elementima gotike i romanike, sa zvonikom na preslicu. Obnovljena je 1999. godine.

Slika na oltaru prikazuje Gospu pod oblacima, s desne je strane Sv. Ante Padovanski s golim djetetom u rukama, Sv. Rok zamišljen kleči, a do nogu mu je pas koji ga promatra. Predaja je pripisuje Palmi Mlađem (1544. - 1628.)

 

 

 

kult_svroko


informativno

Vrboska

  Naselje Vrboska kao biser skriven u dubini zaljeva, obraslim gustom borovom šumom. Neki još uvijek dvoje o podrijetlu imena Vrboska. Jedni su uvjereni kako ime Vrboska dolazi od neposredne činjenice da je ono nastalo kao luka Vrbanja, dakle Vrboska bi bila izvedenica iz prvotnog naziva Varbonjska vala (Vallis Varbagni). Drugi misle da bi se etimologija imena mogla kriti i u nazivu Val – de – bosco (šumovita uvala), što je mnogo romantičnije, premda “varbonjsko” podrijetlo imena ima više pristaša i znatno je utemeljenije. Mjesto Vrboska nastalo je u 15. stoljeću. Stanovnici sela Vrbanja, Svirača, Vrisnika i Pitava sagradili su kuće na moru, u namjeri da se posvete ribolovu i u granicama mogućnosti brodarstvu.

Vrboska ima lijepi otočić u sredini uvale, povezana je mostovima zbog kojih je zovu “Mala Venecija”. Mjesto je naseljeno još u antička vremena. Kao naselje i luka susjednog Vrbanja spominje se još u 15. stoljeću. U središtu naselja nalazi se renesansna crkva (tvrđava) Sv. Marije od milosrđa sagrađena u obliku tvrđave oko 1575. godine nakon turskog napada, na mjestu starije crkve iz 1465. godine. Crkva ima vrijedne slike mletačkih majstora:”Rođenje Marijino” i “Gospa Karmelska”, slike se čuvaju u crkvi Sv. Lovrinca. Župna crkva Sv. Lovrinca sagrađena je 1571. godine a obnovljena u 17. stoljeću. Na glavnom oltaru Sv. Lovrinca nalazi se poliptik Paola Veronesca, djelo Ivana Rendića. Tu je i slikarsko blago znamenitih venecijskih majstora: Tiziana, Cagaliarija, Bassana, Scuria, Cellinia i drugih. Crkva Sv. Petra na obali spominje se od 1331. godine, a označavala je graničnu točku između teritorija Pitava i Vrbanja, kad još nisu postojali Jelsa i Vrboska. Obnovljena je 1469. godine i smatra se jednom od najstarijih sakralnih građevina na otoku. Mještani Vrboske ponosni su i na svoj Ribarski muzej. Vrboska se može pohvaliti sa lijepim šljunčanim i pješćanim plažama i valom raskošnog sjaja i smirene ljepote.

Vrboska i njezini spomenici

Mjesto leži na morskom rukavu u dnu duge zaštićene uvale, a oscilacije vode u kanalu-zvana ščiga-predskazuje promjenu vremena vršeći funkciju barometra. Neočekivana slika za jedan kraški otok.;kuće na vodi,poredane duž dviju obala povezanih mostićima,što daje mjestu neopisivi čar i intimnu toplinu. I dna luke vrbovačka uvala se širi i doseže s jedne strane Jelsu, a s druge vrh poluotoka Glavice. Svagdje šumski putovi u gustoj borovoj šumi vode do kupališnih plaža. U morskom rukavu je otočić površine 342 m2.
Naselje je nastalo u XV st.kao luka starog matičnog sela Vrbanj(vallis Varbagni),a samo ime,kao i za Vrbanj,dolazi od vrbe.
Najstarije kuće gotički su stilizirane ili ornamentirane i potječu iz XV st.Na nekim starim kućama vide se tragovi požara.To su uspomenena borbe za vrijeme pučkog ustanka (1510-1514) i na turski pomorski napad i devastaciju 1571.g.
Vjerojatno zaslugom Matije Ivanića,prvi početak izgradnje lučkog zaklona bio je 1465.g.Pučki vođa bio je brodovlasnik i držao je u Vrboskoj brod,a 1468.sagradio je i kuću.
Najistaknutiji arhitektonski objekt u Vrboskoj jest crkva-tvrđava, nastala oko 1580.g.,kada je mletačka država nakon turskog napada pomogla selu fortificirati postojeću crkvu sv.Marije iz XV st. Građevina neizmjenjena vjekovima,u čistim renesansnim linijama,leži na prostranoj širini – jedinstvena je po svojoj vrsti na Jadranu. U crkvi-tvrđavi sačuvani su grobovi numerirani lijepim baroknim brojevima i nekoliko notarsko-građanskig grobova.U apsidi je župnički grob s obiteljskim grbom župnika Petra Fabria iz 1737.g.,s inskripcijom NE DIFERAS AMICE-HODIE MIHI CRAS TIBI(Nisi drukčiji od mene, prijatelju,danas ja, sutra ti).
Druga je crkva Sv.Lovrijenca,nastala kao i prva u XV st.,ali je dva puta proširena-naprije u XVI st.,a svoj barokni izgled dobila je u XVII st, sa osobito lijepim baroknim chorom.
Crkvica SV.Petra,na obali je stajala od pradavnih vremena kao patronat patricija Hranotića, a oni su je i obnovili 1469.g.Prema statutu komune iz 1331.g. predstavlja graničnu točku između prastarog područja Pitava i Vrbanja kada još nije bilo ni Jelse ni Vrboske.
Kanal,mostići,renesansno-barokne kuće u predjelu Padva,uske ulice u predjelu Pjaca,pa osjećaj sigurnosti što ga pruža uvala i krasna borova šuma-karakteristični su za ovo mjesto.
Najveće kulturno blago otoka Hvara jest likovni fond što ga čuvaju crkve Vrboske.
U župskoj crkvi Sv.Lovrinca je poliptih neobične ljepote s figurama sv. Lovrinca,sv.Ivana Krstitelja i sv.Nikole te nizom manjih slika predele,atika,svetohranište.Poliptih je djelo velikog mletačkog slikara Paola Veronesea (1528-1588) i njegove radionice.
U istoj je crkvi Gospa od Presvetog Ružarija s medaljonima Lenarda Bassana i tri slike našeg dubrovačkog slikara Celestina Medovića(1859-1921).Nadalje, srebreni križ s figurama svetaca(XVI st.) od Tiziana Aspetti(oko 1600.g.),ruho,stare čipke(XVII st.),tirolski križni put,nekoliko zavjetnih poklona(ex voto) domaćih pomoraca iz druge polovine XIX st.
U crkvi-tvrđavi nalaze se još slijedeća platna:”Porođenje Marije” od Antonia Sciuria(1627.g.),dvije slike od Giuseppe Alabardi(1590-1650),”Gospa karmelska” Stefana Celestia 1659. – sve slike mletačke škole. K tome druga “Gospa karmelska” modernog hrvatskog slikara Marka Rašice(r.1883.g.),i mala ikona – domaći rad iz XVI st.

 

galerija slika

informativno

Svirče

    Svirče se smjestilo podno Sv. Nikole, najvišeg vrha otoka Hvara (626m). Na samom vrhu nalazi se crkvica Sv. Nikole koju je 1487. god. sagradio Matija Ivanić (vođa pučkog ustanka na Hvaru) te veliki kameni križ koji je postavljen 1998. god. povodom utemeljenja Hvarsko-bračko-viške biskupije. U središnjem dijelu Svirača pjacete, uske ulice, kamene kuće, zanimljivioarhitektonski ambijenti daju lijepi prikaz stoljetnog razvoja mjesta. Mještani slave Sv. Magdalenu kao zaštitnicu župe kojoj je posvećena i crkva nastala u 20. st. na mjestu stare crkve iz 19. st. Na ulazu u Svirče je spomen-park poginulima u 2. svjetskom ratu sa skulpturom slikara Dinka Vrankovića iz Svirača. Danas Svirče spada u najprosperitetnija sela na otoku, čijem napretku pridonosi i nekoliko proizvođača vrhunskih vina te moderna uljara za preradu maslina.

galerija slika

Kroz Svirče prolazi i jedna od najljepših biciklističkih staza na Jadranu.Više o pojedinostima možete vidjeti na  www.pedala.hr

staza

informativno

Zastražišće

   Zastražišće se smjestilo 14km istočno od Jelse na 193m nadmorske visine. Ime dolazi od stražarnice, mjesta odakle se motrilo. Zastražišće se sastoji od nekoliko zaselaka: Mola Bonda, Podstrana, Donje Polje i Grudac. Zajednička su im škola, groblje, župna crkva Sv. Nikole koja se nalazi na malenom brežuljku i potjeće s kraja 19. st. U selu postoji i crkva Sv. Barbare . Selo je okruženo vinogradima, maslinama i prekrasnim ljubičastim poljima lavande koja daju poseban čar mjestu. Iz zastražišća se dolazi i do nekoliko uvala u kojima se može uživati u miru i lijepoj prirodi.

galerija slika

Vrisnik

informativno

Vrisnik je malo mjesto u središtu otoka, smješten na obroncima slikovitog brežuljka na čijem se vrhu nalazi župna crkva Sv. Ante s drvoredom čempresa iz 17. st. Vrisnik je dobio ime po vrijesu, vrsti aromatičnog bilja koji raste na otoku. Građen je na padinama brežuljka s potpornim zidovima, izvedenim u suhozidu, koji oblikuje prostor za gradnju kuća, dvorova i vrtova, što daje mjestu izuzetnu čar.

galerija slika

Gdinj

informativno

  Gdinj je smješten 361m nad morem, nalazi se 25km istočno od Jelse i s njim završava Općina Jelsa.Rasprostranjen je u 8 zaselaka: Bonkovići, Stara Crkva, Banovi  Dvori, Vrvolići, Visoka, Talkovići, Dugi Dolac i Nova Crkva. Osamsto metara od centra sela nalazi se crkva Sv. Jurajas grobljem iz 16. st. i župnim dvorom, građena u ranorenesansnom stilu, i nažalost, danas dosta zapuštena. Nova župa Sv. Juraja nastala odvajanjem Bogomolja od župe Gdinja nalazi se u središnjem djelu (gdje su škola, trgovina i dr.). Gdinju pripada nekoliko uvala, na južnoj i sjevernoj strani, u kojima uživaju brojni turisti, ali i domaće stanovništvo.

galerija slika

informativno

Poljica

Mjesto Poljica smješteno je na sredini srednjodalmatinskog otoka Hvara (sjeverna strana otoka). Gotovo je identična udaljenost do najistočnije točke otoka Hvara - grada Sućurja kao i do grada Hvara na samom zapadu (o. 43 km). Zbog karakterističnog smjera pružanja otoka (istok-zapad) možemo navesti i susjedna mjesta. Dakle, na istoku to je selo Zastražišće udaljeno svega 3-4 km, dok je Poljicima na zapadu najbliža Jelsa (15 km). Poljica su udaljena 2 km od mora, a godine 2003. je asfaltirana i prilazna cesta za dvije uvale: Malu Stinivu i Zečju.

Populacija

Današnji broj stalnih stanovnika Poljica iznosi jedva 60-ak i čini ga uglavnom starija populacija. Dok je sredinom 20. stoljeća populacija bila na zavidnoj razini od nekoliko stotina stanovnika, za jedno manje otočno mjesto, postupno se počela smanjivati da bi u konačnici dobili niti 60 stalnih žitelja.

Gospodarstvo

Okosnicu gospodarstva u prošlosti su sačinjavale djelatnosti primarnog sektora (poljoprivreda, ribarstvo, ovčarstvo i kozarstvo). U mjestu je slična situacija i u današnje vrijeme, uz napomenu da su se zadnje dvije gore navedene djelatnosti značajno smanjile, dok je poljodjelstvo ostalo vrlo zastupljeno.

Glavnina poljoprivrede odnosi se na maslinarstvo, vinogradarstvo te uzgoj lavande. Upravo je maslinarstvo zadnjih godina doživjelo procvat. Po nekim istraživanjima upravo je ovaj središnji dio otoka Hvara (u prvom redu Poljica i Zastražišće) najpovoljniji za uzgoj maslina, te se sa ovih prostora dobiva jako kvalitetno maslinovo ulje što dokazuju i brojne nagrade maslinarima i uljarima po raznim regionalnim i nacionalnim natjecanjima i okupljanjima u zadnjih nekoliko godina.

Turistički smještaj gotovo da i ne postoji. Mjesto bi u budućnosti moglo pronaći alternativu u pokušaju realizacije nekog oblika seoskog turizma. Dobar pokazatelj navedenoga je i uvala Mala Stiniva koja iz godine u godinu privlači sve veći broj turista.

Promet

Mjesto Poljica proteže se usporedno s glavnom prometnicom otoka u dužini od tek nekoliko stotina metara. Trenutna prometna povezanost s ostatkom otoka je jako slaba, a uz to se nadovezuje i vrlo loše stanje spomenute ceste čija obnova se planira dugi niz godina, ali nikako da dođe do realizacije. Poljica je jedno je od planiranih mjesta izgradnje male turističke zračne luke na otoku Hvaru.

Znamenitosti

Od značajnijih objekata u mjestu valja spomenuti tek crkvu Sv. Ivana Krstitelja, mjesnu uljaru za preradu maslina kao i prostor za proizvodnju lavandina ulja.

Infrastruktura

Vodovodni i kanalizacijski sustav nisu planirani u skoroj budućnosti. Upravo je nedostatak infrastrukture jedan od uzročnika procesa depopulacije i preseljavanja mlađeg stanovništva u urbanije sredine na otoku Hvaru ili čak dalje.

galerija slika

informativno

Zavala i otok Ščedro

ZAVALA I ŠČEDRO

Locirana na južnoj strani otoka okovana mirisima lavande i ružmarina, prekrasnim maslinicima te kristalno čistim morem Zavala je mjesto nezaobilazno mnogim turistima koji svrate na otok Hvar.Zavala (Pitovska plaža) je nastala kao sekundarno naselje sela Pitava, no posljednjih se desetljeća osamostaljuje razvijajući se kao turističko mjesto s kvalitetnim apartmanima, sobama i obiteljskim pansionima. Ime je dobila po rtu Zaca (od žalca) po kojem se spominje već od 15. st. Pred Zavalom je i maleni otočić Šćedro udaljen od obale 2,5km na kojem se može pronaći potpuni mir. Sa Zelenove Glave (113m), najvišeg vrha na otočiću pruža se prekrasan pogled. Do Šćedra svakodnevno vozi brod iz Zavale, gdje postoji i restoran u kojem se mogu kušati razni specijaliteti.Zavala selo 80 m nadmorske visine.Mjesto ima luku i lukobran,i kroz tunel(dug 1400 m,visok 2,5 m, sa semaforima) ima cestovnu vezu sa Jelsom.Zavala je poznata po izvrsnim bijelim vinima, bogdanjuša, prč
Ispod sela nižu se bijele plaže s kristalno plavim i smaragdnim morem.Najljepša je plaža sa špiljom Petaršćica.Mnogobrojna žala dala su mjestu i prvo ime –Zaca- kao kontrakcija od žalca-koje ime i danas nosi seoska luka.

Prijelazom na susjedno Šćedro,otok udaljen od obale 2700 m,površine 900 ha,sa dvije duboke luke,poznato u povijesti pomorstva zbog nautičko-zaštitne uloge(štedri na staroslavenskom znaći milosrdan,od toga Šćedro=milosrdan otok,odnosno luka),pružaju se nove mogućnosti za šetnje,kupanje,vidike i sidrenje brodica.Osobito ako se ide prema zapadu kroz šćedarsku makiju,odakle je divan pogled na zalazak sunca i na visoki hrbat Hvara.Najviši vrh iznosi 110 m.Klima je na Šćedru blaža nego hvarska,jer ima noćne rose pa su se u prošlosti mogle uspješno uzgajati žitarice(v.plug sa Šćedra u etnografskog zbirci u Starome Gradu).
Od spomenika su vidljive ilirske gomile impozantnih dimenzija(Kadunje gomile),pa ostaci dominikanskog samostana iz 1465-koji je ranijoj Dugoj luci dao današnje ime Mostir.Prestao je postojati potkraj XVIII st.zbog opasnosti od gusara.Uzdržavao se kao hospic za mnogobrojne prolazne jedrenjake.
Svugdje se vide ostaci rimskog građevnog materijala(cigle) od porušenih rimskih ladanjskih i gospodarskih objekata.

 

galerija slika

informativno

Pitve

Naselje Pitve smješteno je na 168m nadmorske visine na blagoj padini. Jedno je od najstarijih mjesta na otoku. Pitve se sastoje od Gornjih (starih) i Donjih (novih) Pitava nastalih u različitim povijesnim razdobljima.Dok se stare Pitve spominju već u Ilirskom razdoblju, nove Pitve nastale su koncem 15. i početkom 16. stoljeća. Između Gornjih i Donjih Pitava nalaze se objekti za zajedničke potrebe: škola (danas Vinogradarska zbirka), župna crkva Sv. Jakova, staro i novo groblje, nekadašnja Hrvatska čitaonica i gospodarski dom koji danas nisu u uporabi.Iz Gornjih Pitava pruža se prekrasan pogled na Veliko polje, otok Brač, Hvarski kanal, Jelsu i Vrbosku s okolicom, Biokovo i Makarsko primorje.

galerija slika

informativno

Ivan Dolac

Ivan Dolac, 3km zapadno od Zavale, nastao je kao sekundarano naselje sela Svirača i spominje se već u 15. st. I ono se poput drugih mjesta na južnoj strani otoka osamostalilo tijekom posljednjih 30 god. Danas je turizam glavna privredna grana. Ivan Dolac sa svojom lijepom plažom, ispunjenom kamenim oblucima, sve se više razvija kao značajno izletničko i turističko mjesto. Novi i dobro opremljeni apartmani i pansioni gostima pružaju kvalitetne i raznolike usluge.S ostatkom otoka je povezan tunelom duljine 1.5 km. Zahvaljujući najvećim brojem sunčanih satu u Hrvatskoj i strmim vinorodnim padinama južne strane otoka Hvara na ovome području se dobiva grožđe od kojeg se prave vina najviše kvalitete.Osim dobrim vinima, Ivan Dolac se ponosi i čistim okolišem, punim aromatičnog bilja, te ostalom mediteranskom florom. Iz mjesta se pruža prekrasan pogled na otočić Šćedro i otok Korčulu, te na mnogobrojne malene, dražesne, prirodne plaže (Šuplja stina i Lučišće u blizini Sv.Nedjelje, Jagodna, Paklina, Petarčica) s bijelim kamenim oblucima ili pijeskom, uvale i rtove koji svakom gostu mogu omogućiti da u miru i samoći ili u krugu obitelji i prijatelja doživi ugodno i nezaboravno kupanje u besprijekorno čistom moru. U mjestu postoji mala samoposluga i nekoliko restorana, a sve ostalo potrebno za nezaboravan odmor u istinskoj mediteranskoj atmosferi možete pronaci u obližnjoj Jelsi.

galerija slika

informativno

Vela i Mala Stiniva

Do uvale Mala Stiniva, 10km istočno od Jelse dolazi se neasfaltiranom cestom iz Poljica, a do Vele Stinive asfaltnom cestom iz Zastražišća. Do ove dvije uvale se također može doći i unajmljenim brodom iz Jelse i Vrboske. U Veloj stinivi zanimljiva je ladanjska kuća (ruralni barok) iz 18.st. I Vela i Mala Stiniva imaju izgrađena pristaništa s malom zaštičenom lukom te nekoliko špilja, pećina i jama.            

galerija slika

informativno

Gromin Dolac

Gromin Dolac se smjestio u lijepoj dolini istočno od Zavale, stotinjak metara nad morem. Vrlo lijepe plaže. Ovo mjesto ima oblik amfiteatra u čijoj je sredini kula Obradić iz 17. st. (danas Machiedo), dvokatna kamena kula sagrađena u obrambene svrhe i ubraja se u rijetke i dobro očuvane kule tog vremena na otoku. Jugoistočno od Gromin Dolca, na samoj morskoj obali, nalazi se majurska kuća Budić (danas Radonić), renesansni ljetnikovac i promatračnica iz sredine 16. stoljeća. Iznad Gromin Dolca smjestila se i dobro poznata Grapčeva špilja koja je bila nastanjena još u doba neolita. Između Gromin Dolca i Grapčeve špilje nalazi se jedna manja špiljica nazvana po istoimenom mjestu.

galerija slika

informativno

Prapratna

Prapatna, duboka i slikovita uvala s izduženim rtom udaljena je od jelse oko 4,5km. U naselju se mješaju graditeljski stilovi prošlih i današnjih vremena. U novoizgrađenim kućama se može dobiti smještaj u apartmanima ili obiteljskim pansionima. Do prapatne se može doći automobilom, čamcem ili pješice puteljkom uz more.

galerija slika

informativno

Veliki i Mali Pokrivenik

Veliki i Mali Pokrivenik – prekrasne uvale s plažama i netaknutom prirodom nalaze se oko 16km od Jelse. Uvala Pokrivenik (Veliki i Mali) prilično je velika, s izduženim rtom, dobro je zaštićena od vjetrova i ima pristanište. Iznad uvale Pokrivenik, 20m nad morem, nalazi se špilja Badanj, naseljena još u neolitsko doba. U njoj su pronađeni tragovi neolitske kulture. Ovdje, kao i u ostalim uvalama, ima dosta novoizgrađenih kuća (apartmani, obiteljski pansioni) koje je moguće unajmiti tijekom ljetnih  mjeseci.

galerija slika

informativno

Grapčeva špilja

Grapčeva špilja je zaštićena 1964. god. kao geomorfološki spomenik prirode . Od 1996. god. njome upravlja Javna ustanova, te je započela i temeljna biospeleološka istraživanja koja trebaju utvrditi nulto stanje, a u budućnosti će obavljati stalni monitoring.

Špilja je vrijedan geomorfološki spomenik prirode i jedno je od najstarijih nalazišta hvarske kulture i civilizacije na Jadranu i uopće na Mediteranu, još iz mlađega kamenog doba ( 5000 - 4000 god. pr. Krista ).
Nalazi se u središnjem dijelu otoka Hvara (Općina Jelsa), oko 1 km jugozapadno od zaselka Humac, istočno od sela Gromin Dolac.

Ulaz u špilju nalazi se na približno 225 m nadmorske visine, na južnim obroncima otoka Hvara, na skrovitom i relativno  nepristupačnom mjestu. Najprije se ulazi u manju dvoranu, na nju se u cjelinu nadovezuje glavna dvorana veličine oko 22m x 23 m. Stalagmiti, stalaktiti i stalagmati koji krase špilju nalikuju na utihnule orgulje prošlih vremena, stvarajući ugođaj tišine i jeke, pružajući veličanstven i nezaboravan izgled.
Zabilježene su i opisane dvije endemske vrste paukova: Berusia insulana Kratochvil et. F. Miller, 1939 i Sulcia inferna Kratochvil, 1938.

Neki smatraju da je mjesto gdje se Odisej borio s Kiklopom Polifemom u Homerovu epu '' Odiseja '' upravo Grapčeva špilja.

Posjete Grapčevoj špilji organizira hvarska Udruga '' Humac'' koja se za nju i brine, te će netko od njenih članova biti i vodič pri njenom obilasku.

galerija slika

informativno

Humac

Selo Humac mjesto je koje svakako trebate posjetiti kada se nađete na otoku Hvaru. Ovisno otkuda dolazite, vaš put bit će brz i strm, ili dug, drndav i neopisivo lijep. Naime, krenete li iz Jelse, prema Humcu ćete skrenuti s glavne otočke ceste Jelsa – Sućuraj. Ukoliko se pak nalazite na južnoj strani otoka, na cestu za Humac skrenut ćete tik prije ulaza u tunel Pitve. Put će biti duži, ali ukoliko se jako ne bojite visine, isplatit će vam se svaki kamenčić makadama kojim ćete se voziti. Naime, zbog pogleda koji se pruža s hrpta otoka Hvara na sve strane svijeta, prirode oko vas i par magaraca na putu  zaboravit ćete donekle neudobnu vožnju. Neka vas vodi i misao da Vas na kraju čeka skoro pa nestvarna Konoba Humac i mjesto koja morate obići, prošetati napuštenim seoskim ulicama, dočekati zalazak sunca i paljenje fenjera, pa u sumraku uživati u specijalitetima ispod peke.

galerija slika