Procesija "Za Križen"

 

 Procesija "Za Križen" jedinstveni je obred pučke pobožnosti te izraz vjerskoga i kulturnog identiteta stanovnika središnjeg dijela otoka Hvara, koji se neprekidno odvija već pet stoljeća. U noći s Velikog četvrtka na Veliki petak procesija povezuje šest otočnih mjesta: Jelsu, Pitve, Vrisnik, Svirče, Vrbanj i Vrbosku. Istodobno u 22 sata iz šest župskih crkava kreću procesije na čelu s križonošom koji, u znak molbe ili zahvalnosti, kao svoj osobni ili obiteljski zavjet nosi križ težak do 18 kilograma zavijen u crni veo. Križonoša ima i posebno odabranu pratnju sastavljenu od rodbine i prijatelja koja, noseći kandelire, ferale i torce, osvjetljava križni put u toj svetoj noći.

 
 Hodaju cijelu noć moleći i pjevajući stoljećima nepromjenjene melodije «Gospinog plača». Zaustavljaju se u crkvama i kapelicama u mjestima gdje ih dočekuju svećenici i oni vjernici koji sami ne mogu učestvovati u procesiji. Pred jutro, nakon hoda dugog osam sati i 25 kilometara, vraćaju se svaki u svoju župnu crkvu na Blagoslov.

 U Jelsi je doček križa poseban dio procesije. Na «Pjaci», podno župne crkve, jelšanski župnik zajedno s brojnim župljanima, vjernicima i gostima dočekuje jelšanski križ i križonošu na kraju njihovog puta, a križonoša zadnjim snagama, zajedno sa svojim pomoćnikom trči preko «Pjace» te bacajući se na koljena zajedno sa Križem daje Križ na «ljubjenje» jelšanskom župniku i svojim najbližima. 

 Procesija «Za Križen» uvrštena je na UNESCO-vu listu nematerijalne svjetske kulturne baštine 2009.g.  

Autor:  Ana Matijašević

 


Raspored ZA KRIŽEN 2013

Povelja UNESCA Procesiji Za Križen


povelja
natrag